Neurologopeda to specjalista, który pomaga w kształtowaniu prawidłowej mowy w okresie jej rozwoju, pomaga w niwelowaniu wad wymowy, buduje i odbudowuje system komunikacji za pomocą stymulacji mózgu, wspierając tworzenie nowych połączeń nerwowych lub usprawniając połączenie już działające lub z jakiegoś powodu przerwane. Neurologopeda pomaga także w kształtowaniu i „naprawie” funkcji prymarnych tj. ssanie czy połykanie połykanie.
A więc kiedy zgłosić się do neurologopedy?
- Kiedy Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem, odmawia przyjmowania pokarmów, nie przybiera na wadze, nie toleruje określonych konsystencji.
- Kiedy Twoje dziecko wykazuje zaburzenia w prawidłowej dystrybucji napięcia mięśniowego (np. ma asymetryczną buzię, np. wydaje się jakby jadło jedną stroną, albo masz wrażenie, że język „ucieka” gdzieś na bok lub „chowa się” bądź „zapada” w tył jamy ustnej, buzia Twojego dziecka jest ciągle otwarta, Twoje dziecko często krztusi się)
- Kiedy Twoje dziecko nie mówi, a już powinno, nie kontaktuje się z Tobą, nie reaguje na swoje imię, nie wskazuje paluszkiem, nie wykazuje zainteresowania Twoją osobą.
- Kiedy Twoje dziecko jest z grupy ryzyka: ciąża nie przebiegała prawidłowo, dziecko jest wcześniakiem, było karmione sondą lub spędziło dużo czasu w inkubatorze.
- Kiedy Twoje dziecko ma podejrzenie zaburzeń ze spektrum autyzmu, afazję czy zespół Aspergera
- Kiedy podejrzewasz zaburzenia neurologiczne, wady genetyczne i gdy zostały one już stwierdzone.
- Kiedy masz wśród bliskich osobę pod udarze, urazie mózgu, z chorobą neurodegeneracyjną (Alzheimer, Parkinson, APP) bądź z chorobą nowotworową w obrębie OUN.